Wednesday 26 September 2012

Rancangan Pengajaran Harian Alatan Tangan Berdasarkan Model Assure


Rancangan Pengajaran Harian

 

Mata pelajaran                      : Kemahiran Hidup

Kelas                                      : 5 amanah

Tarikh                                     : 20 september 2012

Masa                                      : 9.00 – 10.00 pagi

Bilangan murid                    : 24 orang

Topik/Tajuk                            : Reka Bentuk dan Teknologi

Sub Topik                              : Mengenal pasti alatan tangan

Kemahiran                            : Murid dapat mengenalpasti jenis-jenis alatan tangan di bengkel serta kegunaannya.

 

Pengetahuan Sedia Ada               : Murid pernah melihat jenis-jenis alatan tangan dan belajar cara  menggunakan alatan tangan

  dengan betul.

Hasil Pembelajaran             : Di akhir pengajaran murid dapat:

§   Mengenalpasti jenis-jenis alatan tangan.

§   Mengetahui setiap fungsi alatan tangan.

§   Menjana kemahiran menggunakan alatan tangan.

Nilai-nilai Murni                   : Kerjasama

Kemahiran Berfikir              : Membuat pilihan, membuat pertimbangan

 

Bahan Bantu Mengajar      : Video, Penukul kuku kambing, Pemutar Skru, ganding kayu,  playar gabung, gergaji tangan

  dan sesiku L.

 

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan
 
Set Induksi
(5 minit)
 
Pengenalan kepada alatan tangan dengan guru bercerita mengenai satu situasi penggunaan alatan tangan.
Guru bertanya pengetahuan sedia ada murid.
1.    
       Guru menggunakan teknik bercerita. Guru memberi kebebasan untuk murid menceritakan kefahaman mereka.
3.    
       Guru memperkenalkan tajuk pengajaran pada hari ini:
Pengenalan alatan tangan.
 
Model Assure :
A- Analyse learner ( analisis murid )
 
Langkah 1 
(15 minit)
 
Memperkenalkan alatan tangan dengan teknik penceritaan.
1.  
       Murid menonton tayangan video mengenai jenis-jenis alatan tangan dan memahami fungsi-fungsi setiap alatan.
 
BBM:
Pemain video
 
Kemahiran Berfikir:
Mengkelaskan fungsi mengikut jenis alatan.
 
 
 
Model Assure :
S- state objective
( menyatakan objektif ) ;
 
Langkah 2
(15 minit)
 
Guru menyusun alatan tangan di atas meja dan menyatakan nama setiap alatan tangan.
Guru menunjukkan cara menggunakan alatan
1.   
       Murid melihat tunjuk cara bagaimana guru menggunakan tukul kuku kambing untuk mengetuk paku. Guru menunjukkan cara penggunaan alatan tangan lain.
 
BBM:
Tukul kuku kambing, sesiku L, ganding kayu, playar gabung, gergaji tangan dan pemutar skru.
 
Kemahiran berfikir:
Menyatukan idea-idea
 
Nilai-nilai Murni:
Kerjasama
 
Model Assure :
S- pilih kaedah, media dan bahan.
U- guna media dan bahan.
 
Langkah 3
(15 minit)
 
Murid membentuk beberapa kumpulan kecil. Setiap kumpulan diberi alatan tangan untuk menggunakannya.
1.   
Murid memanipulasi alatan tangan. Murid memaku kayu menggunakan penukul dan memotong kayu menggunakan gergaji tangan. Murid menguji ketepatan kayu menggunakan sesiku L.
 
BBM:
Gergaji tangan, tukul kuku kambing, paku dan sesiku L
 
Nilai-nilai Murni:
Kerjasama, berusaha.
Model Assure :
 
R- require learner participation.
( mendorong penglibatan murid ).
 
Penilaian
(5 minit)
i)       
           Pemerhatian lisan
ii)   
3.   
       Guru menilai hasil pakuan dan pemotongan yang telah dijalankan oleh murid. Aspek yang dinilai adalah kekemasan.
 
Kemahiran berfikir:
Membuat pertimbangan.
 
Model Assure :
E- Evaluate and Revise
 ( nilai semak ).
 
 
Penutup
(5 minit)
 
Rumusan
i)    
1.  
      Murid diminta menyatakan jenis-jenis alatan yang dipelajari. Guru menyatakan ringkasan pengenai tajuk pembelajaran.
 
Kemahiran berfikir :
Menyata pendapat, kelemahan dan kekurangan.

 

1 comment:

  1. Warna latar belakang perlu ditukar kerana tulisan yang dipaparkan sukar dibaca.

    ReplyDelete